Horse Power NEC Taupo NEC Christchurch

National Series Winners

  • Bomac Trophy
  • West Derby Shield
  • Bally Hoo Shield
  • Smokefree Trophy
  • Joy Owens Trophy
  • Amateur Rider Series
  • University Series
  • Astek Stud Trophy
  • Mitavite Trophy
  • Fernhill Trophy
  • Stewart Tucker Zedco Cup

 

The Bomac Trophy is presented to the winner of the Super League Series

 

Year Horse Rider
2016-2017 Carnutelabryere Helen McNaught-McFarlane
2015-2016 Carnutelabryere Helen McNaught-McFarlane
2014-2015 Carnutelabryere Helen McNaught-McFarlane
2013-2014 Dunstan Kiwi Iron Mark Katie McVean
2012-2013 My Gollywog Maurice Beatson
2011-2012 Dunstan Daffodil Katie McVean
2010-2011 Dunstan Daffodil Katie McVean
2009-2010 Dunstan Delphi Katie McVean
2008-2009 My Gollywog Maurice Beatson
2007-2008 My Gollywog Maurice Beatson
2006-2007 Answer Back Claire Wilson
2005-2006 Vitapower Right Royal Simon Wilson
2004-2005 Telegraph John Cottle
2003-2004 Tregonning Merran Hain
2002-2003 Richard the Third Maly Savill
2001-2002 Not Presented  
2000-2001 Mitavite Imperial Ann Wilson
1999-2000 Jeep Super Moth John Cottle
1998-1999 Jeep Super Moth John Cottle
1997-1998 Jeep Super Moth John Cottle
1996-1997 Jeep Super Moth John Cottle
1995-1996 Watch Me John Cottle
1994-1995 Wishful Willie Harvey Wilson
1993-1994 Wishful Willie Harvey Wilson
1992-1993 Ludo John Cottle

 

The West Derby Shield is presented to the winner of the Horse Grand Prix Series

 

Year Horse Rider
2016-2017 A P Ninja Emily Hayward-Morgan
2015-2016 A P Ninja Emily Hayward-Morgan
2014-2015 Ngahiwi Cisco Olivia Robertson
2013-2014 Tipsey Claire Wilson
2012-2013 Tinapai Lucy Akers
2011-2012 Andretti Suzie Hayward
2010-2011 Zilco Te Peka Luciano Chris Harris
2009-2010 Zilco Te Peka Luciano Chris Harris
2008-2009 Euro Sport Valentino Rossi Claudia Hay
2007-2008 Gospel Robert Steele
2006-2007 My Gollywog Maurice Beatson
2005-2006 Lexicon NZPH Anna Trent
2004-2005 Telegraph John Cottle

 

The Bally Hoo Shield is presented to the winner of the Pony Grand Prix Series

 

Year Pony Rider
2016-2017 Fun House Emma Watson
2015-2016 Tony the Pony Ally Carson
2014-2015 Kabo Silver Briar Burnett-Grant
2013-2014 Airborne Magic Nakeysha Lammers
2012-2013 Tony the Pony Emily Fraser
2011-2012 Tony the Pony Emily Fraser
2010-2011 Kickin the Clouds Logan Massie
2009-2010 Millbrook Alexa Randall
2008-2009 Miss Coruba Charlotte Myers
2007-2008 Wilful Mathew Dickey
2006-2007 Wilful Mathew Dickey
2005-2006 Cheblinkers Mark Duncan
2004-2005 Can Can Jeffrey Schofield
2003-2004 Can Can Jeffrey Schofield

 

The Smokefree Trophy is presented to the winner of the Young Rider Series

 

Year Rider
2016-2017 Emily Hayward-Morgan
2015-2016 Emily Hayward-Morgan
2014-2015 Briar Burnett-Grant
2013-2014 Nicole White
2012-2013 Rosie Commons
2011-2012 Tim Myers
2010-2011 Danielle Maurer
2009-2010 Danielle Maurer
2008-2009 Tess Williams
2007-2008 Caroline Parkes
2006-2007 Chloe Akers
2005-2006 Lisa Coupe
2004-2005 Lisa Coupe
2003-2004 Alysha Hutton

 

The Joy Owens Trophy is awarded to the winner of the Junior Rider Series

 

Year Rider
2016-2017 Brayden Aarts
2015-2016 Emily Hayward-Morgan
2014-2015 Georgia Massie
2013-2014 Nakeysha Lammers
2012-2013 Melanie Weal
2011-2012 Lisa Hogg
2010-2011 Candice Fox
2009-2010 Hannah Burnett-Grant
2008-2009 Candice Fox
2007-2008 Megan Schischka
2006-2007 Megan Lindemann Cohen
2005-2006 Samantha Peters
2004-2005 Emma Williams

Winner of the Amateur Rider Series

Year Rider
2016-2017 Kirstin Beaven
2015-2016 Diana Cottle
2014-2015 Natasha Mazey
2013-2014 Anna Douglas
2012-2013 Kelly Smith & Kirsty Gradwell
2011-2012 Brooke Zander
2010-2011 Tim Finch
2009-2010 Zoe Shore
2008-2009 Jackie Jermyn
2007-2008 Claire Moss
2006-2007 Joanne Howard
2005-2006 Joanne Howard
2004-2005 Amanda Babbington

Winner of the University Series

Year Rider
2016-2017 Rebecca Porter
2015-2016 Rebecca Porter
2014-2015 Samantha Morrison
2013-2014 Chloe Akers
2012-2013 Chloe Akers
2011-2012 Chloe Akers

 

The Astek Stud Trophy is presented to the winner of the 5 Year Old Breeding Series

 

Year Horse Rider
2016-2017 Delicious HM Emily Hayward-Morgan
2015-2016 Windermere Cappuccino Tegan Fitzsimon
2014-2015 Double J Escape Brooke Zander/Oliver Edgecombe
2013-2014 Showtym Rebel Amanda Wilson
2012-2013 Mandalay Cove Maurice Beatson
2011-2012 Mr Wiggle Kim Best
2010-2011 LC Schweppes Kyle Timm
2009-2010 LC R Mister Berg Kyle Timm
2008-2009 I.Q Kim Best
2007-2008 Cross Ur Heart Karen Riddle
2006-2007 Cufflink Kim Zander
2005-2006 Alaric II Catherine Cameron
2004-2005 Lindberg Des Hayettes John Cottle
2003-2004 Roxburgh Amy Roydhouse

 

The Mitavite Trophy is presented to the winner of the 6 Year Old Breeding Series

 

Year Horse Rider
2016-2017 Windermere Cappuccino Tegan Fitzsimon
2015-2016 Madam Coco Cerys Tarr
2014-2015 Hit Parade Carol Stewart
2013-2014 Unlimited NZPH Luke Dee
2012-2013 A P Ninja Jesse Linton
2011-2012 Double J Rumours Brooke Zander
2010-2011 Concur Louise Marriott
2009-2010 Cortaflex Quickstep NZPH Bridget Hansen/Anna Trent
2008-2009 Wimbledon MVNZ Ike Unsworth
2007-2008 Cufflink Kim Best
2006-2007 Major Brown Doug Isaacson
2005-2006 Jedi Warrior Maurice Beatson
2004-2005 Lexicon NZPH Anna Trent
2003-2004 Kool Bananas NZPH John Cottle

 

The Fernhill Trophy is presented to the winner of the 7 Year Old Breeding Series

 

Year Horse Rider
2016-2017 Graffiti MH Melody Matheson
2015-2016 Double J Bouncer Harry Feast
2014-2015 Kiwi Lansing Larina Dolman
2013-2014 DHs Ceniki  Olivia Robertson
2012-2013 Supernova NZPH Samantha McIntosh
2011-2012 Rumours NZPH & Dunstan Springfield Amanda Roy & Katie McVean
2010-2011 Bates Amaretto MVNZ Lisa Coupe
2009-2010 Whittaker MVNZ Ike Unsworth
2008-2009 Dunstan Delphi Katie McVean
2007-2008 Constantine Anna Stephen
2006-2007 Jedi Warrior Maurice Beatson
2005-2006 Lindberg Des Hayettes Steve Cohen
2004-2005 Kool Bananas NZPH John Cottle
2003-2004 Wild South Katie McVean

 

The Stewart Tucker Zedco Cup is awarded to the winner of the 8 Year Old Breeding Series

 

Year Horse Rider
2016-2017 Double J Monarch Tegan Fitzsimon
2015-2016 Quango Mathew Dickey
2014-2015 Dunstan Lucca Katie Laurie
2013-2014 Showtym Cadet MVNZ Vicki Wilson
2012-2013 Dunstan Springfield Katie McVean
2011-2012 Bates Amaretto MVNZ Lisa Coupe
2010-2011 Alltech Craighaven Nitro Tessa Williams
2009-2010 Dunstan Delphi Katie McVean
2008-2009 Billistic Melanie Purcell
2007-2008 Muskateer NZPH Anna Trent
2006-2007 Levitation NZPH Anna Trent
2005-2006 Vitapower Right Royal Simon Wilson
2004-2005 Dunstan Hairy McClairy Katie McVean
2003-2004 Bush Magic Lisa Coupe
2002-2003 My Gollywog Maurice Beatson
2000-2001 Dunstan Dolly Katie McVean