Horse Power NEC Taupo NEC Christchurch
Log In Become a Member

National Three Day Championships

  • Wills Trophy
  • Picadilly Trophy
  • Mamaku Trophy
  • Thomson Trophy
  • Caseley Trophy
  • Atlantic Silver Spurs
  • Mary Bowling Memorial

For the NZ Advanced Three Day Championship

Donated by W.D and H.O. Wills (NZ) Ltd.

Ten Three day Eventing Olympians have won the Wills Trophy:
Vaughn Jefferis
Trudy Boyce
Tinks Pottinger
Matthew Grayling
Mark Todd
Marges Knighton
Heelan Tompkins
Clarke Johnstone
Shane Rose
Andrew Scott

Year

Horse

Rider

2017

Shaw Lee

Emily Cammock

2016

Just Kidding

Amanda Pottinger

2015

CP Qualified

Shane Rose

2014

Balmoral Sensation

Clarke Johnstone

2013

Balmoral Tangolooma

Donna Smith

2012

Dambala

Emily Cammock

2011

KS Secrets

Clarke Johnstone

2010

Major Difference

Heelan Tompkins

2009

Stanage

Donna Smith

2008

Stanage

Donna Smith

2007

Ringwould Jaguar

Sonja Johnson

2006

Gordon

Matthew Grayling

2005

Gordon

Matthew Grayling

2004

GV Top of the Line

Olivia Bunn

2003

Lionheart

Megan Finlayson

2002

Lionheart

Megan Finlayson

2001

Huntcliffe Marshall

Stephanie Cameron-Miller

2000

Glengarrick

Heelan Tompkins

1999

Willowbank Jack

David Middleton

1998

Arragato

Heelan Tompkins

1997

Masterpeace

Heelan Tompkins

1996

Stunning

Andrew Scott

1995

Wishful Thinking

Nikki Bishop

1994

Van Gogh

Trudy Boyce

1993

Bounce

Vaughn Jefferis

1992

Graphic

Catriona McLeod

1991

Umptee

Andrew Scott

1990

Hoffman

Lynne King

1989

Awatuna

Jane Cullen

1988

Enterprise

Marges Knighton

1987

Sandalwood

Vaughn Jefferis

1986

Paramount

Angela Davies

1985

Graphic

Tinks Pottinger

1984

Mossman

Trudy Boyce

1983

Charisma

Mark Todd

1982

Odette

Kim Boyce

1981

Ballyndene

Jacqui Fountain

1980

Callanlight

Sharon McFarlane

1979

Brandon

Sonya Glennie

1978

Aztec

John Pearce

1977

Tapioca

Alexis McHardy

1976

Never Dwell

Nicoli Fife

1975

York

Kathy Otto

1974

Namarac

Trevor Cooper

1973

Dusky Bay

Florence West

1971

York

Ted Harrison

1966

Jose

Anton Koolman

For the NZ Intermediate Three Day Championship

Presented by Mr P T Williams.

Mr Peter Williams spent Thirty years on the judges list; he was elected as an international candidate judge in 1978 and an international judge in 1981. He was the first chairman of the horse trials committee and was chairman of the rules committee for over 20 years before retiring in 1985.

Year

Horse

Rider

2017

Waitangi Pinterest

Madison Crowe

2016

Shoot the Breeze

Kirsty Sharapoff

2015

Kaipara Dior

Bonnie Farrant

2014

Your Attorney

Diane Gilder

2013

Defies Logic

Jessica Woods

2012

Balmoral Sensation

Donna Smith

2011

Just Chocolate

Donna Smith

2010

Bates Trademark

Bryce Newman

2009

Gibstar

Emily Butcher

2008

Parklane Hawk

Matthew Grayling

2007

Highly Recommended

John Twomey

2006

Waitangi Jet Stream

John Twomey

2005

Charlton Noted

Kate Lambie

2004

Nicholson

Samuel Taylor

2003

Vortex

Tim Price

2002

Stanage

Donna Smith

2001

Dunstan Springbok

Bryce Newman

2000

Celtic

Jo Shepherd

1999

Kungfu Boy

Harriet Wilson

1998

Tactics

Jo Shepherd

1997

Heyerdahl

Jo Pederson

1996

Hunter Brown

Trudy Boyce

1995

Master Peace

Heelan Tompkins

1994

NRM Preview

Catriona McLeod

1993

Darby

Bryce Newman

1992

Bounce

Vaughn Jefferis

1991

Stylish Diplomat

Joanna Wilson

1990

Home Run

Mary Darby

1989

Ricochet

Mrs Mary Darby

1988

True Story

Mrs Mary Hain

1987

Maximillion

Hamish Cameron

1986

Hoffman

Mrs Lynne King

1985

Blarney Dream

J Greatorex

1984

Volunteer

Miss Tinks Pottinger

1983

Swan Hill

Mrs Carol Harrison

1982

Sin

C Ashwell

1981

Samuel

Miss A Srhoy

1980

Silver King

E Ropiha

For the NZ Novice Three Day Championship

Presented by Mamaku Stud.

Donated by Mr P.T Williams.

Mamaku Stud owned a stallion called Tara Mink. His most famous offspring was one of the greatest eventing horses of all time….Charisma.

Year

Horse

Rider

2017

Lyrical

Angela Lloyd

2016

Classic Indigo

Lauren Alexander

2015

Rockquest

Larissa Srhoy

2014

Just Kidding

Amanda Pottinger

2013

Greensleeves

Megan Finlayson

2012

Hitchhiker

Gillian Meacham

2011

At the Limit

Tom Lane

2010

Corambo

Donna Smith

2009

Good Charlotte

Kirsten Kelly

2008

Push Play

Lizzie Brown

2007

Parklane Hawk

Matthew Grayling

2006

Highly Recommended

John Twomey

2005

Prime Meridian

Neil Sharpe

2004

Vantage

John Twomey

2003

Charlton Noted

Nicoli Fife

2002

Othello

Britta Pederson

2001

Prime Mover

Neil Sharpe

2000

Bootlegger

Amanda Brown

1999

Master Kildare

Karen Neiderer

1998

Lionheart

Megan Finlayson

1997

Matapouri Bay

Paul Sands

1996

Tuff Enough

Matthew Grayling

1995

Three Kings

Mrs M Darby

1994

Good Fun

Tinks Pottinger

1993

Out of the Blue

Mrs M Darby

1992

Regal Row

Mrs T Pottinger

1991

Squirrel Hill

Sally Dalrymple

1990

Romano

A Scott

1989

Witzend

Mrs J Phillips

1988

His Nibs

Mrs M Darby

1987

Arpac Copyright

Mrs T Pottinger

1986

Fernando

Miss J Draper

1985

Woodman

Miss S Dalrymple

1984

Chief

Mrs M Hain

1983

Volunteer

Miss Tinks White

1982

Onlooker

Miss W Barnett

1981

Charisma

Miss S Deardon

1980

Tapanga

Coralie Holden

For the NZ CCN105 (Pre-Novice) Three Day Championship

Presented by Tom & Barbara Thomson.

Barbara Thomson was a prolific equestrian photographer. Her photos can be seen throughout New Zealand equestrian history books and regularly in our monthly publication the bulletin.

Year

Horse

Rider

2017

Overnight Success

Dannie Lodder

2016

Woodbine Just in Case

Helen Withers

2015

I Told You So

Frank Phillips

2014

Black Gem

Cherie Jaques

2013

KS Triple 8

Donna Smith

2012

Absolou

Kate Lambie

2011

Achilles II

Amanda Pottinger

2010

Anaheim

Stephen Field

Best Presented Horse at NZ National Three Day Eventing Championships

Donated by Mr T.I. Caseley.

Mr Caseley was the secretary of NZHS from 1956 until 1987.

Year

Horse

Rider

2017

Equador MVNZ

Sarah Young

2016

The Little Prince

Sarah Young

2015

Your Attorney

Diane Gilder

2014

Toblerone NZPH

Helen Bruce

2013

Your Attorney

Diane Gilder

2012

Coloraddo MVNZ

Denise Rushbrook

2011

Easy Tiger

Kate Wood 

2010

Push Play

Elizabeth Brown

2009

Woodbridge

Alison Orange

2008

Cape Palliser

Karen Niedrer

2007

Joaquin

Kylie McCambridge

2006

Spectacular Ways

Andrea MacFarlane

2005

Underhand

Kartherine Van Tuyl

2004

The Rocket Man

Andrea MacFarlane

2003

Underhand

Katherine Van Tuyl

2002

Nothing Ventured

Tim Rushbridge

2001

Alibi

Kate Lambie

2000

Dunstan Black Andy

Bryce Newman

1999

Mulberry Walk

Gillian Meacham

1998

The Mistress 2

Neil Sharpe

1997

Charlton Encore

Alex Oliviera

1996

Hunter Brown

Trudy Boyce

1995

Jaahl

Anna Savage

1994

Richmond

Craig Nicolai

1993

Tuxedo

Mike Lobb

1992

Entrepreneur

Virginia Loisel

1991

Stylish Diplomat

Joanna Wilson

1990

Winterwild

Craig Dunderdale

1989

Mickey Finn

S Winn

1988

Pure Magic

L Brown

1987

Just James

J Wilson

1986

After Five

S Humphries

1985

Volunteer

T Pottinger

1984

Happy Wanderer

B Muir

1983

Concorde

H Cameron

1982

The Duke

E Ropiha

1981

Raupo

J Bridgeman

 

Inter Island Teams Events Three Day Event

Donated by Atlantic Union Oil Co.

Currently the North Island team is beating the South Island team in terms of wins (29-10).

Year

Winner

2017

South Island

2016

North Island

2015

North Island

2014 

North Island

2013

North Island

2012

South Island

2011

South Island

2010

North Island

2009

North Island

2008

North Island

2007

North Island

2006

South Island

2005

North Island

2004

South Island

2003

North Island

2002

North Island

2001

North Island

2000

North Island

1999

North Island

1998

Not Presented

1997

North Island

1996

South Island

1994

North Island

1994

North Island

1993

North Island

1992

South Island

1991

South Island

1990

North Island

1989

North Island

1988

North Island

1987

North Island

1986

South Island

1985

North Island

1984

North Island

1983

North Island

1982

No Competition

1981

South Island

1980

South Island

1979

North Island

1978

North Island

1977

North Island

1975

North Island

 

NZ Young Eventing Horse of the Year at the National Three Day Event

Donated Mary Bowling.

Year

Horse

Rider
2017Ricker Ridge RileySamantha Felton
2016Ricker Ridge Mystery ManSamantha Felton
2015Astek GuardsmanChanel Campbell
2014ElfJessica Woods