Horse Power NEC Taupo NEC Christchurch
Log In Become a Member

Horse of the Year Trophies

  • Olympic Cup
  • Norwood Gold Cup
  • Ian Nimon Memorial Grand Prix
  • Tom Gadsby Memorial Trophy
  • Merrylegs Cup
  • Big Red Trophy
  • Super Moth Trophy
  • Somerset Fair Cup
  • Saba Sam Shield
  • House of Blackmore Cup
  • Lowry Medallion
  • Nationwide Cup

 

Presented for Show Jumper of the Year at Horse of the Year

First Presented in 1953.

Donated by Mrs R S Fullerton-Smith (Bessie), Marton. Bessie seldom missed presenting the trophy in person for over more than four decades.

Maurice Beatson has won the cup five times over a thirty year time period, his first win came in 1983 on Nationwide and his latest win came in 2013 on My Gollywog.

  John Cottle has six titles to his name and is the most prolific winner of the Olympic cup to date. Maurice Beatson (with 5 wins) and Katie McVean (with 5 wins) are hot on his heels.  

In 2013 carrots were added to the cup during presentation as the horses would always try to eat the fresh roses in the cup.

 

Year

Horse

Rider

2017

Ulysses NZPH

Lily Tootill

2016

Carnutelabryere

Helen McNaught-McFarlane

 2015

Euro Sport Centavos 

Claudia Hay 

2014

Dunstan Springfield

Katie McVean

2013

My Gollywog

Maurice Beatson

2012

Dunstan Daffodil

Katie McVean

2011

NRM Seremonie VDL

Katie McVean

2010

Dunstan Delphi

Katie McVean

2009

K.S. Genoa

Peter McMohon

2008

Dunstan Forest II

Katie McVean

2007

JJ Freelance

Oliver Edgecombe

2006

Scared Hill Answer Back

Claire Wilson

2005

Telegraph

John Cottle

2004

Vita Power Swinger

Simon Wilson

2003

Tregonning

Merran Hain

2002

Pelican’s Rest Couger

Brad Frankum

2001

Mitavite Imperial

Anne Wilson

2000

Martlet

Rebecca Geddes

1999

Tregonning

Merran Hain

1998

Jeep Super Moth

John Cottle

1997

Jeep Watch Me

John Cottle

1996

Anchorman

Sue Thompson

1995

Meredian

J. Gray

1994

Deficit

A.. Ilston

1992 & 93

Waihoki

Miss R. Diederich

1991

Minalinka

M. Beatson

1990

Mr Midnight

C. Chadwick

1989

Swandri Monopoly

J. Cottle

1988

Bago (Mrs M Hain)

B Goodin

1987

Naturally NZ Resolution

C. McIntosh

1986

Jefferson Junior

M. Beatson

1985

Golden Grand

D. Asimus

1983 & 84

Nationwide

M. Beatson

1982

Calico Joe

I. Campbell

1981

Footman

J.Cottle

1980

T.N.T.

Miss M Gordon

1979

Chicago Peace

D.R. Isaacson

1978

Claret

J.McVean

1977

Old Smuggler

H. Wilson

1976

Matlock (D.Asimus)

S. Cawston

1975

Sanskrit

Chris Smith

1974

Big Red

A.D Yorke

1973

Rifleman

J. Cottle

1972

Cardiff Lass

B. Anderson

1971

Fanfare (Mrs A Geddes)

Ross McVicar

1970

Henry Lea

D. Hamilton

1969

Town Boy

C.Clark

1968

Walnut

S.A. Mitchell

1967

Lucky Steve

Miss P Teki

1966

Walnut

S.A. Mitchell

1965

Lady Vanquish

D. Robertson

1964

Syndicate

C.Matthews

1963

Cassidy

H.V Thompson

1962

Coronation

R.W. Hyem

1961

Treason

C.Mould

1959 & 60

Landrover

E.Upritchard

1958

Sportsmaster

R.B Hansen

1957

Rum

Peter Holden

1956

Weinagain

W.A Meech

1955

Kilfi

H.V Thompson

1954

Paragon

Michael Meredith

1953

Starlight

Duncan Holden

 

Presented to the winner of premier class on the first day of Horse of the Year

Donated by Sir Walter Norwood, Wellington  

Maurice Beatson is the most successful rider winning the Norwood Gold Cup four times.  

Only five horses have won the cup twice these being Dunstan Springfield, Big Red, Gospel, Ho and Windrider May Day.

 

Year

Horse

Rider

2017

Dollar Roll MS

William Willis

2016

Ngahiwi Cisco

Olivia Robertson

 2015

Dunstan Springfield 

 Katie Laurie

2014

Ombudsman

Luke Dee

2013

Dunstan Springfield

Katie McVean

2012

I Reckon

Catherine Cameron

2011

Nicalette NZPH

Billy Raymont

2010

Corofino

Katie McVean

2009

Jedi Warrior

M Beatson

2008

Gospel

Robert Steele

2007

Senator VDL

Ike Unsworth

2006

Vita Power Right Royal

Simon Wilson

2005

Gospel

Robert Steele

2004

Air Hill The Rajah

Sue Thompson

2003

TEP Clover Flush

Brooke Dobbin

2002

Pelican’s Rest Cougar

Brad Frankum

2001

Mitavite Imperial

Anne Wilson

2000

Duty Free

M Beatson

1999

NRM Falcon

Catriona McLeod

1998

Jeep Watch Me

John Cottle

1997

Jeep Super Moth

John Cottle

1996

Dunstan Guiness

Jeff McVean

1995

Falcon

Catriona McLeod

1994

Wishful Willie

Harvey Wilson

1993

Irish Embassy

M Beatson

1992

Deficit

Miss A Ilston

1991

Ludo

John Cottle

1990

Windrider May Day

Harvey E Wilson

1989

Windrider May Day

Harvey E Wilson

1988

Mr Shrimpton

G McDermott

1987

Jefferson Junior

M Beatson

1986

Emma Jane

Miss L Chambers

1985

Golden Grand

D Asimus

1984

Copperfield

J Gray

1983

Memento

Mrs M Hain

1982

Ho

T Cruse

1981

Ho

T Cruse

1980

T.N.T

Miss M Gordon

1979

Sanskrit

C. Smith

1978

Blue Gift

J. McVean

1977

Old Smuggler

H. Wilson

1976

Jumbs (D Asimus)

S. Cawston

1975

Big Red

A.D Yorke

1974

Rifleman

J.A. Cottle

1973

Big Red

A.D Yorke

1972

Henry Lea

D. Hamilton

1971

Rajah

W.J. Tombleson

1970

Justice

S.A. Mitchell

1969

Town Boy

C. Clarke

1968

Saba Sam

G.O. Hansen

1967

Challenge

A.D Yorke

 

Presented to the winner of the Silver Fern Stakes at Horse of the Year

 

Year  Horse  Rider
2017  LT Holst Aunty Annette  Helen McNaught-McFarlane
2016  Rosthwaite Vigilante II  James Arkins (AUS)
2015  Euro Sport Centavos  Claudia Hay
2014  Dunstan Springfield  Katie McVean
2013  Ombudsman  Luke Dee
2012  Dunstan Daffodil  Katie McVean
2011  Dunstan Daffodil  Katie McVean
2002 to 2010  Not Awarded  
2001  Falcon  Catriona McLeod
2000  Not Awarded  
1999  Jeep Super Moth  John Cottle
1998  Jeep Super Moth  John Cottle
1997  Super Moth  John Cottle
1996  Watch Me  John Cottle
1995  Not Awarded  
1994  Minalinka  M Beatson
1993  Blackhouse Wishful Willie  Harvey Wilson
1992  Jolly Poacher  C Harris
1991  Deficit  A Illston
1990  Mayday  Harvey Wilson
1989  Jefferson JNR  M Beatson
1988  Jefferson JNR  M Beatson
1987  Crosby  H Wilson & S Kent
1986  Crosby  H Wilson & S Kent
1985  Expose  F Dooney
1984  Emma Jane  Leanne Chambers
1983  Copperfield  J Gray

 

Presented to the winner of the Premier Stakes at Horse of the Year  

Donated in 2014 by the Gadsby family to be presented to the winner of the Premier Stakes at Horse of the Year.  

The Gadsby trophy was donated in memory of Tom Gadsby. Tom was a rising Eventing and Show Jumping star whose life was tragically cut short after a fall during a cross country event in the United Kingdom, August 2013.  

Vicki Wilson and Showtym Cadet MVNZ were the inaugural winners of the trophy.

 

Year

Rider

Horse

2017

Not Presented

Not Presented

2016

Mathew Dickey

Quango

2015

Phillip Steiner

On The Point Bijoux

2014

Vicki Wilson

Showtym Cadet MVNZ

 

For Lady Rider of the Year
(presented at Horse of the Year)

Donated by E M Lowry, Silverstream  

The most successful combination to win this cup is Miss J Dalby with Revenue. They won the cup in 1959, 1960 and 1961  

The most successful lady rider has been Katie Laurie (nee McVean) who has won this title five times although on different horses.

 

Year

Horse

Rider

2017

Miss Money Penny

Hayley Morris

2016

Dunstan Springfield

Katie Laurie

 2015

Bates Amaretto 

Lisa Cubitt 

2014

Cortaflex Tinapai

Lucy Akers

2013

Dunstan Springfield

Katie McVean

2012

Dunstan Zimerona G

Katie McVean

2011

Tinapai

Lucy Akers

2010

Dunstan Daffodil

Katie McVean

2009

Walnut Brown

Tessa Williams

2008

Cortaflex Muskateer NZPH

Anna Trent

2007

Dunstan Hairy McClarey

Katie McVean

2006

Levitation

Anna Trent

2005

Findas Keepers

Leanne Chambers

2003 & 04

Tregonning

Merran Hain

2002

Kiwi Brave

Mollie Savill

2001

Richard The Third

Mollie Savill

2000

Little Milt

Bundy Philpott

1999

Country Harvest Chamonae

Leanne Chambers

1998

Vion Trapp

Julie Davey

1997

Hows That

Julie Davey

1996

Imperial

Mrs A Wilson

1995

Thesaurus

Miss S Thompson

1994

Replica

Miss A Blackley

1993

Cavtina

Miss A Ilston

1992

Hoffman

Mrs L King

1991

Siprise

Mrs A Wilson

1990

Treemendous

Mrs D Smith

1989

Candidgo

Mrs L Pearce

1988

Deficit

Miss A Ilston

1987

Bago

Mrs M Hain

1986

Ultimate

Miss K Dudding

1985

Mr. Impy

Miss T Rian

1984

Bounty Girl

Miss V Cropp

1983

Mainstream

Mre K Williams

1982

Emma Jane

Miss L Chambers

1981

NRM Aberdacon

Miss M McAteer

1980

Blue Jinks

Miss J Waters

1979

Kalahari

Miss S Thompson

1978

Amberlight

Miss M McAteer

1977

Juanita Banana

Mrs R Bain

1976

High Court

Miss V Kitching

1975

Redcoat

Mrs G Withers

1974

The Nob

Mrs M Revel

1973

Springtime

Miss Maree Hewitt

1972

Chanter (Mrs V D Pascoe)

Miss F Bennett

1971

Aquaba

Mrs S A Mitchell

1970

The Nob

Miss M Grenside

1969

Hunters Moon (Miss D White)

Mrs R Bain

1968

Justice

Miss M McPhail

1967

Springbok

Miss P G Temperton

1966

Morocco

Miss J Scott

1965

Shade

Miss V Bartram

1964

Madame Butterfly

Mrs E W White

1963

Peter Panik

Miss A Sherriff

1962

Youillia

Miss J Nichol

1959, 60 & 61

Revenue

Miss J Dalby

1958

View Halloo

Miss J Simmons

 

For NZ Young Rider of the Year

Previously presented to the Junior Rider of the Year  

Donated by A.D.Yorke in 1978.  

The Big Red cup is named after A.D “Joe” Yorke’s successful Show Jumping horse Big Red. Big Red won many trophies including the Olympic cup, Pilmer Plate, Rutherford Cup and the Norwood Gold cup along with many more. The horse had a heart of gold competing in the 1976 Montreal Olympics with a damaged Splint bone (which was discovered after the event).

 

Year

Horse

Rider

2017

Winston V Driene

Drew Carson

2016

Amarula MVNZ

Keean Cooper

 2015

 Ngahiwi Cisco

 Olivia Robertson

2014

My Super Nova

Rose Alfeld

2013

Kiwi Ludo

Logan Massie

2012

Kiwi Ludo

Logan Massie

2011

Kiwi Guard

Mathew Dickey

2010

Chatterton

Carissa McGregor

2009

Premium Kabo Benny Boy

Rachael McGregor

2008

Briten

Sarah Worker

2007

Goldilocks

Jamie Beatson

2006

Lexicon NZPH

Anna Trent

2005

Katana NZPH

Anna Trent

2004

Miss Brunei

Anna Trent

2003

Bush Magic

Lisa Coupe

2002

My Milano

Jamie Beatson

2001

Dunstan Dolly

Katie McVean

2000

Blondini

Miranda Harrington

1999

Shady Grove

Marcus Wild

1998

Ben Lomond

Donna Smith

1997

Jeep Rothschild

Andrew Cottle

1996

Isa Lass

Miss R Yorke

1995

Longshot

Oliver Edgecumber

1994

Remington Auto

Daniel Meech

1993

Blue Bayou

Miss C Koffel

1992

Falcon

Miss C McLeod

1991

Red Terror

H Smith

1990

Tact

Claudia Dukats

1989

Wickham’s Choice

Shaun Thompson

1988

Marcasite

Bruce Goodin

1987

Camden Chief

Roger Wilson

1986

Gratis

Geordie Bull

1985

Buckingham

Miss C Honeywill

1984

Bounty Girl

Miss V Cropp

1983

Security

Miss T Rian

1982

Skud

Alan Goodall

1981

Dark Reason

W Graham

1980

Zargross

J Arthur

1979

Skud

Alan Goodall

1978

Imitation

Miss K Taylor

 

Presented to the winner of the Junior Rider Class at Horse of the Year

Donated by John and Jackie Cottle.

This trophy was named after John’s horse ‘Super Moth’ winner of the Olympic Cup in 1998, the Norwood Gold Cup in 1997 and the Silver Fern Stakes in 1997, 1998 & 1999.

 

Year Horse Rider
2017 Gin Tyla Hackett
2016 Ngahiwi Cruise Steffi Whittaker
2015 Skewy Nakeysha Lammers
2014 Oporaes Jackamore Laura Inkster
2013 Leeston Eagle Rebekah Van Tiel
2012 Ngahiwi Cruise Lily Tootill
2011 Kiwi Ludo Logan Massie 
2010 Quality NZPH Jake Lambert
2009 Larkham Candice Fox

 

For Pony (Jumper) of the Year at Horse of the Year

Donated by Mr Archie Millen, Papakura  

Three ponies have won the Sommerset Trophy with multiple riders, Millbrook with Briar Burnett-Grant in 2013 and Anthea Crothers in 2006, Solitaire with T.McIntosh (1967) and Miss.S.Thompson (1977) and Kizzy with Miss.D.Mitchell (1992) and with Mark Brooks (1998)  

Daniel Webb and Misty Morn are the most successful winning combination, having won three successive years (1983-1985).

 

Year

Pony

Rider

2017

Moonlight Glow

Steffi Whittaker

2016

Tony the Pony

Ally Carson

 2015

 Miss Mae West

Molly Buist-Brown 

2014

Fun House

Matthew Irvine

2013

Millbrook

Briar Burnett-Grant

2012

Watch Me Move

Tegan Newman

2011

Kickin the Clouds

Logan Massie

2010

Showtym Viking

Amanda Wilson

2009

Miss Coruba

Charlotte Myers

2008

Co Calico

Mathew Dickey

2007

Miss Coruba

Charlotte Myers

2006

Millbrook

Andrea Crothers

2005

Wild Thing

Tessa Williams

2004

Magic

Emma Williams

2003

Cheblinkers

Sam Duncan

2002

Skylight

Katie McVean

2001

Fizzie Lizzie

Rosalind Poole

2000

Scrubfire

Anna Trent

1999

Skylight

Katie McVean

1998

Kizzy

Mark Brooks

1997

Cider Sue

Honor Dillon

1996

Exquisite

David Nickalls

1995

High Jump

Miss V. Holden

1994

Prince Hal

Miss B. Nelson

1993

Déjà vu

Miss M. Rowe

1992

Kizzy

Miss D. Mitchell

1991

Cherokee

D. Wilson

1990

Diplomat

Miss S. McNeill

1989

Dusky Gold

Miss H. Rau

1988

Harlequin

Miss C. McLeod

1987

Meisha

Miss C. McLeod

1986

Daniel

Miss L. Cropp

1983, 84 & 85

Misty Morn

Daniel Webb

1982

Navaho

Miss C. Honeywell

1981

Ballyhoo

Miss P. Mansell

1980

Rufus

Miss R. Gray

1979

Kahlua

Miss V. Cropp

1978

Aquarius

Miss V. Cropp

1977

Solitaire

Miss S. Thompson

1976

Esprit

Miss K. Hourigan

1975

Moonglow

Miss J. Foster

1974

Coppertop

Miss P. Milne

1973

El Saalina

Miss P. McLaughlan

1972

Tango

Miss V. Thompson

1970 & 71

Rahui

Iain Davidson

1969

Gaiety

Miss S. Coop

1968

Snowstorm

P. Cram

1967

Solitaire

T. McIntosh

1966

Marmite

Miss J. Hutton

1965

Monte Carlo

Miss S. Mills

1964

Safari

Miss D Richardson

1963

Lady Florence

P.T. Mills

1962

Penelope

Miss P. Adams

1960 & 61

Omego

Warwick Willson

1959

Stylish Lady

Neil Clarke

 

For the Pony Area Team Event at Horse of the Year

Donated by G O Hansen, Gisborne  

Northern Hawkes Bay are the most successful team winning the Saba Sam Shield six times.

 

Year

Team

2017

Wellington/Horowhenua

2016

Wellington/Horowhenua

2015

Canterbury

2014

Waitemata

2013

Northland

2012

Canterbury

2011

Central & Southern Hawkes Bay

2010

Northern Hawkes Bay

2009

Taranaki

2008

Taranaki

2007

Waitemata

2006

Taranaki

2005

Auckland

2004

Gisborne Girl’s Team

2003

Bay of Plenty

2002

Gisborne

2001

Central Districts

2000

Gisborne

1999

Northern Hawkes Bay

1998

Not Awarded

1997

Gisborne

1996

Northern Hawkes Bay

1995

Northern Hawkes Bay

1994

Northland

1993

Waikato

1992

Taranaki

1991

Waikato

1990

Northland

1989

Bay of Plenty

1988

Waikato

1987

Wellington

1986

Waikato

1985

Wairarapa

1984

Taranaki

1983

Taihape

1982

Wellington

1981

Central Districts

1980

Southland

1979

Wellington-West Coast

1978

Waikato

1977

Southland

1976

Gisborne

1975

Auckland

1974

Northern Hawkes Bay

1973

Hawera

1972

Canterbury

1971

Northern Hawkes Bay

 

Presented for Speed Championship at Horse of the Year

Donated by Mr H Blackmore, Hastings.   

Previously for Six Bar contest at Horse of the Year (1954-1990).   

From 1991 onwards presented for Speed Championship at Horse of the Year.

The only combinations to win the House of Blackmore cup twice (when presented as the speed championship) are Megan Stacey on Shimmer Man (2010 and 2012) & Nicole White on Cricklewood Ace (2014 and 2015).

 

Year

Horse

Rider

2017

Obeone Kanobe

Nicholas O’Leary

2016

Dunstan Carlo

Katie Laurie

2015

Cricklewood Ace

Nicole White

2014

Cricklewood Ace

Nicole White

2013

Dunstan Zasjany D

Katie McVean

2012

Shimmer Man

Megan Stacey

2011

Cheltenham

Brad Cunningham

2010

Shimmer Man

Megan Stacey

2009

Constantine

Anna Stephen

2008

Kahurangi Vin Rouge

Edward Bullock

2007

The Admiral

Lucy Olphert

2006

Bush Magic

Caroline Parkes

2005

Cannikin

Daniel Meech

2004

Dealer

Anna Stephen

2003

Waatch Me

Katie McVean

2002

Mr Magic

Mark Brooks

2001

Jack King

Anna Moore

2000

Fitzptrick

Gregg Best

1999

Vanderminth

Catherine Cameron

1998

Tommy Tucker

Michael Weston

1997

Aberwho

Hjoy McNeill

1996

Metahuru

David Soodin

1995

Conductor

H Jamieston

1994

Beaulah

Miss C McLeod

1993

Cavatina

Miss A Ilston

1992

Camouflage

R Steele

1991

Irish Embassy

M Beatson

1990 – 1985

No Competition

No Competition

1984

Van Ark

D Isacsson

1983 & 82

No Competition

No Competition

1981

Zargoss

J Arthur

1980

Kildare

Miss L Chambers

1980

Kowhai Ridge

Miss C McIntosh

1979

Kodak

P Houston

1978

Blue Gift

J McVean

1977

McCloud

G McRobbie

1976

Matlock

Sue Cawston

1975

D’Artagnan

T McIntosh

1975

Jane Eyre

Greg Chapman

1974

Cardiff Lass

B Anderson

1974

Warlock

J Cottle

1973

My Melody

T Morris

1972 & 71

Cardiff Lass

B Anderson

1970

Lucky Steve

G Thomas

1969

Aquaba

Miss J Robinson

1968

Gen Dhu

I Gratton

1967

Trafalgar

T W Harrison

1966

Town Boy

Colin Clarke

1965

Challenge

A D Yorke

1964 & 63

Cassidy

H V Thompson

1962

Kimberley

K Bacon

1961

Youillia

J Nichol

1958, 59 & 60

Avalanche

J McIldowie

1957

Hopalong

A White

1956

Telebrae

B Goodin

1955

Limonite

Miss S Talbot

1954

Cinderella

W Scott

 

For the Rider of the Year (presented at Horse of the Year). Most points accrued.

Donated by Mr J N Lowry, Hastings  

First awarded as the Presidents Spurs Trophy by W R Duncan then as the Lowry Medallion in 1962.   

Merran Hain has won the medallion a staggering nine times! She enjoyed a golden run of six on the trot (1981- 1986).

Lowry Medallion Points 2017

 

Year

Rider

2017

Vanessa Way

2016

Tristan Thomas

2015 

Tristan Thomas 

2014

Vicki Wilson

2013

Donna Smith

2012

Sara Lauder

2009, 10 & 11

Vicki Wilson

2008

Merran Hain

2007

Emma Malcom

2006

Vicki Wilson

2005

Amanda Goldsbury

2003 & 04

Louisa Hill

2002

Mark Brooks

2001

Martin Fox

2000

Greg Best

1999

Merran Hain

1998

Vaughan Jefferis

1996 & 97

Louisa Hill

1995

Samantha McIntosh

1994

M Hain

1993

John Gray

1992

Miss Catriona MccLeod

1991

Bruce Goodin

1990

Harvey Wilson

1989

Bruce Goodin

1988

Bruce Goodin

1987

Harvey Wilson

1986

M Hain

1985

M Hain

1984

M Hain

1983

M Hain

1982

M Hain

1981

M Hain

1980

J Fahey

1979

P Houston

1978

Jeff McVean

1977

Harvey Wilson

1976

S Davis

1975

S A Mitchell

1974

Ian Bell

1973

E W White

1972

J Dunn

1971

E W White

1970

G Thomas

1969

C Clarke

1968

S A Mitchell

1967

A D Yorke

1966

S A Mitchell

1965

P Sherriff

1964

C Matthews

1963

Hugh Thompson

1962

Kevin Bacon

1961

G O Hansen

1960

Miss C Douglas

1959

Ellis Upritchard

1958

Ronn Cropp

 

Showjumping rider with the most points at the Horse of the Year

Donated by Maurice Beatson.

The Nationwide Cup is named after one of Maurice Beatsons’ horses which won the Olympic Cup in 1983 and 1984. Nationwide was an interesting horse – formerly owned by the Hansen brothers. Folklore has it show director Kevin Hansen was dropped three times at the Taihape Show by this rather headstrong horse and came out of the ring offering him for sale to almost anyone who was handy.  

Vicki Wilson has won the Nationwide Cup, seven times in its twenty-six year history.

Nationwide Trophy Points 2017

 

Year

Rider

2017

Katie Laurie

2016

Katie Laurie

2015

Anna Stephen 

2014

Vicki Wilson

2013

Katie McVean

2012

Vicki Wilson

2011

Billy Raymont

2010

Vicki Wilson

2009

Maurice Beatson

2008

Vicki Wilson

2007

Vicki Wilson

2006

Vicki Wilson

2005

Vicki Wilson

2004

Joanne Howard

2003

Maurice Beatson

2002

Mark Brooks

2001

Catriona McLeod

2000

Greg Best

1999

Anna Stephen

1998

Catriona McLeod

1997

John Cottle

1996

Jeff McVean

1995

S. McIntosh

1994

Harvey Wilson

1993

John Gray

1992

Maurice Beatson

1991

Maurice Beatson

1990

Harvey Wilson

1989

Bruce Goodin

1988

Bruce Goodin

1987

Harvey Wilson